UCZTA INTELEKTUALNA klas resocjalizacyjnych z bezpieczeństwem wewnętrznym II LO

Dnia 15.11.2019r. uczniowie z klas- resocjalizacyjnych z bezpieczeństwem wewnętrznym, klas mundurowych i innych klas, pod opieką  Marzanny ZawadzkiejCiępki, Beaty Skarbek  i Elżbiety Zapały, udali się na wycieczkę dydaktyczną  do Wrocławia.

Plan całego wydarzenia obejmował udział w „DNIU PSYCHOLOGII” na wrocławskim  Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS , który istnieje od 2004 roku. Prowadzone są tam studia na kierunku psychologii, prawa oraz kulturoznawstwa.

Rozpoczęliśmy pobyt na uczelni wykładem na temat „Zaburzenia nastroju w okresie dorastania”, który poprowadził Michał Pozdał specjalista do spraw profilaktyki społecznej, przemocy, dyskryminacji oraz różnorodnych problemów społecznych. Ponadto jest członkiem międzynarodowej organizacji European Aids Treatment Group. Poruszona problematyka wzbudziła  wśród nas ogromne zainteresowanie, a dowodem tego była ilość zadawanych pytań. Główny wątek odnosił się do choroby, która coraz częściej dotyka osoby w naszym wieku, a jest to DEPRESJA. Dowiedzieliśmy  się jakie objawy i przebieg ma to zaburzenie i teraz już wiemy co czuje, myśli oraz jak zachowuje osoba zmagająca się z tą choroba . Niestety często nie otrzymuje pomocy i podejmuje drastyczne kroki, którymi są między innymi: ucieczki do świata wirtualnego, ucieczki z domu, używanie środków psychoaktywnych, samookaleczanie a w najgorszych przypadkach popełnia ona samobójstwo. Gdy zauważamy u bliskich takie zachowania, jak problemy z koncentracją, problemy z podejmowaniem decyzji oraz wycofanie z życia codziennego należy zareagować. Pomóc w tym może szczera rozmowa oraz w razie potrzeby zgłoszenie się do specjalisty, ponieważ depresje może stwierdzić TYLKO psychiatra . Proces leczenia jest bardzo długi i ciężki.  Wykład dał mam wiele do myślenia.

Następnie po krótkiej przerwie  mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu psychologicznym na temat „Psychologia miłości- o emocjach i komunikacji w relacjach z partnerem” poprowadzoną z psychologiem SWPS Anną Bóż.

Według R.Sternberga „miłość powstaje przez połączenie intymności, namiętności oraz zaangażowania”. Podczas wykładu prowadząca obalała mity o uczuciu, według których miłość idealna naprawdę istnieje i wszystko wybaczy, bo w czasie związku rozumiemy się bez słów, a  zazdrość  jest w nim nieodzowna. Natomiast komunikacja w związku to mówienie o: faktach, uczuciach, konsekwencjach i oczekiwaniach.

Wykład był bardzo interesujący i trudny, bo żeby zrozumieć jego cel trzeba wykazać się dojrzałością.

Wieczorem po wyczerpującym dniu mieliśmy okazję edukować się literacko, otóż obejrzeliśmy znaną komedię   „Ożenić się nie mogę”  Aleksandra Fredry w „Teatrze Polskim” we Wrocławiu. Sztuka była przedstawiona w sposób niekonwencjonalny ,gdyż połączono teraźniejszość z romantyzmem. Reżyser pokazał jak wygląda dzisiejszy świat celebrytów i wielkich gwiazd, których życie nie jest tak kolorowe jak nam się wydaje. Uczniowie zauważyli, że aktorzy chcieli przekazać wartości życiowe, a problemy miłosne były tylko tłem całej akcji.   W trakcie spektaklu otrzymaliśmy między innymi wspaniałą lekcję z komunikacji niewerbalnej w konwencji humorystycznej.

W dobrych nastrojach, zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną, jednocześnie wzbogaceni intelektualnie  w wiedzę psychologiczną, którą wykorzystamy w trakcie realizacji przedmiotu resocjalizacja z elementami bezpieczeństwa i psychologii oraz w życiu codziennym. Było super, czekamy na kolejną wycieczkę do SWPS-u!

Natalia Wąsowska ucz. kl.1LMR